Radom ul. Londyńska 8 48 385 15 42
Polish English German Russian
środa, 25 lipiec 2018 10:24

Czy używane maszyny przeważają nad nowymi? Po czym poznać pełnowartościowy sprzęt?

Autor
Ocena
(0 głosów)

W wielu dziedzinach życia utarło się już niejako, że tylko całkowicie fabrycznie nowy sprzęt jest gwarancją poprawnego działania i trwałości urządzenia. Nie inaczej mówi się o tokarkach czy automatach tokarskich. Według powszechnej opinii, kupowanie używanego sprzętu jest bardzo ryzykowne i nigdy tak naprawdę nie wiemy, czy kupujemy pełnowartościowy produkt. Jest to błędne założenie, a zależy używanego sprzętu i korzyści z jego zakupu są niezwykle oczywiste. Dlaczego warto kupować tokarki z drugiej ręki? Jakie są zalety sprzętu, który ma już na liczniku jakiś okres wysługi? Jak ustrzec się przed ewentualnymi zakupowymi wpadkami?

 

Powód numer 1 – wiadome pochodzenie maszyny

Pochodzenie sprzętu wbrew pozorom ma olbrzymie znaczenie. Oczywiście, na nowej maszynie będzie napisane, skąd ona do nas przyjechała. Znajdziemy na niej też wszelkie dane kontaktowe producenta czy dystrybutora. Jednak nie czarujmy się – większość nowego sprzętu, który do nas trafia pochodzi z Chin, a procesu produkcji i trwałości elementów nie możemy kontrolować tam w żaden sposób. Często zdarza się, że taki towar jest wybrakowany, wadliwy, lub po pewnym czasie zwyczajnie odmawia posłuszeństwa. Bardzo niebezpiecznie jest używać automat tokarski, który choć nowy, to pochodzi z nieznanego nam miejsca. Kupując używany sprzęt, nawet takich marek, zapewniamy sobie większe bezpieczeństwo, ponieważ maszyna była już wykorzystywana w Polsce i testowana w normalnych warunkach roboczych. Mamy więc pewność, że na przykład, odpowiednio działa sterowanie numeryczne, noże tną bez zarzutu, a maszyna działa poprawnie (możemy przecież osobiście lub z pomocą zaufanej osoby znającej się na maszynach, sprawdzić jej działanie przed zakupem).

Powód nr 2- Pierwsze koty za płoty. O zaletach maszyn używanych

Zdrowy rozsądek podpowiada wszystkim użytkownikom samochodu, że nawet przy zakupie nowego auta, wymieniamy filtry oleju, paliwa oraz inne elementy, które szybko się zużywają. Kolejną zaletą używanego sprzętu jest to, że wszelkie elementy, które mogą zepsuć się w pierwszych okresach obsługi, zostaną wymienione lub naprawione. Oznacza to mniej więcej tyle, że słabe ogniwa wszelkich układów tokarki zostaną już zauważone, a ich ewentualne wady wyeliminowane. W ten sposób mamy szansę otrzymać już zahartowaną i „doświadczoną” maszynę, która wymianę najmniej trwałych części ma już za sobą. Oczywiście, pojawia się w tym miejscu również argument gwarancji. Trzeba pamiętać, że wiele firm przyznaje gwarancję na używany sprzęt. Poza tym, fabrycznie nowe produkty objęte długoterminowym okresem gwarancyjnym, w przypadku zgłoszenia wady są często przedmiotem sporu. Dzieje się tak, gdyż przedsiębiorstwa często są niechętne do naprawy, o zwrocie pieniędzy już nie wspominając. Taki proces może ciągnąć się miesiącami, a nawet latami. Unikamy tego w przypadku zakupów „second hand”, ponieważ w tym wypadku najczęściej procedury są dużo prostsze.

Przeczytane 259 razy ostatnia modyfikacja: czwartek, 16 sierpień 2018 06:12