Radom ul. Londyńska 8 48 385 15 42
Polish English German Russian
wtorek, 24 lipiec 2018 13:02

Jak konserwować tokarki CNC i ich części? Zdradzamy sposoby na przedłużenie żywotności maszyn

Autor
Ocena
(0 głosów)

Tokarki to urządzenia poddawane bardzo dużym przeciążeniom i pracujące na wysokich obrotach. Najczęściej działają w otoczeniu, które jest bardzo podatne na zmiany temperatur, wilgoć, a także w obecności innych maszyn, który wytwarzają wióry, opiłki i inne skutki uboczne procesu produkcyjnego. Niestety, w wielu przypadkach prace konserwacyjne są zaniedbywane i podchodzi się do nich lekceważąco. Jest to pierwszy i najważniejszy błąd oraz najprostsza droga do wydatku na nową maszynę, lub bardzo dużych kosztów związanych z naprawą czy remontem. Istnieje jednak kilka uniwersalnych sposobów na to, by przedłużyć życie naszej maszyny i utrzymywać ją w stanie zdatnym do ciężkiej pracy. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

 

Nie odkładajmy najistotniejszych zabiegów konserwacyjnych

Konserwacja nie ogranicza się jedynie do rozkręcania maszyny co pół roku i czyszczenia wszystkiego tylko po to, by teoretycznie mieć spokój na kilka miesięcy. Takie podejście sprawi, że skończy się to tym, iż maszyna nie będzie działać. Żeby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, przede wszystkim należy sprawdzać poziom chłodziwa. Niedostatek płynu chłodzącego może okazać się tragiczny w skutkach dla maszyny. Koniecznie należy też sprawdzić poziom oleju w jednostce hydraulicznej – w wielu modelach pojemność takiej jednostki wynosi około 8 galonów. Mówiąc o chłodzeniu, bardzo istotne jest także kontrolowanie stanu pompy do zbiornika chłodziwa. Należy ją zdjąć i dokładnie sprawdzić wnętrze. Przy okazji warto usunąć wszelkie osady z wnętrza samego pojemnika na płyn chłodzący. Procedura ta powinna być wykonywana minimum co miesiąc.

Szczególnie w przypadku takich maszyn jak Gildmeister cnc, koniecznie pamiętajmy też o regularnym usuwaniu wiórów, które mogą znaleźć się w zbiorniku chłodziwa. Ten proces jest bardzo istotny, ponieważ wióry mogą poważnie uszkodzić wszystkie podzespoły maszyny. Pozbywanie się takich pozostałości powinno być wykonywane przez konserwatora minimum raz na tydzień, choć wskazane jest przeprowadzanie takiego procesu co kilka dni.

Konserwacja tego, co może chronić nas samych

Jednym z najistotniejszych elementów tokarki są te, które mają za zadanie chronić samego operatora. Z pewnością należy dbać więc o dobry stan i prawidłowe funkcjonowanie prowadnicy, a przede wszystkim jej osłon. Często może zdarzyć się, że będą one wymagały nasmarowania. Pamiętajmy jednak, by takie smarowanie wykonać lekkim olejem. Zabieg nie musi być wykonywany tak często, jak na przykład eliminacja wiórów. Jeśli sprawdzimy osłony prowadnic przynajmniej raz w miesiącu, będzie to wystarczający odstęp czasowy.

Należy pamiętać o sprawdzeniu stanu filtru oleju. Jeśli jest on już mocno zużyty, wymagana będzie jego wymiana. Sprawa ma się tak samo ze wszelkimi giętkimi przewodami oraz liniami smarowymi. Na szczęście elementy te są stosunkowo trwałe, i kontrolowanie ich co pół roku w zupełności wystarcza. Po wymianie oleju, taki płyn należy zbyć zgodnie z wszelkimi przepisami prawa polskiego, dotyczącego ochrony środowiska.

Przeczytane 288 razy ostatnia modyfikacja: piątek, 27 lipiec 2018 14:08